chalazal سیاسی روزنامه روزنامه ها روزنامه های سیاسی

chalazal: سیاسی روزنامه روزنامه ها روزنامه های سیاسی روزنامه های صبح تیتر یک روزنامه تاپ نیوز

گت بلاگز وب‌گردی آموزش صحیح دم کردن چای

چای، نوشیدنی بسیاری از مردم است ولی از مرحله دم کردن تا هنگام نوشیدن آن هم مثل هر کار دیگری باید آداب و روشهایی خاص را پی گرفت تا به نتیجه‌ای بهتر و صحیح‌تر

آموزش صحیح دم کردن چای

به گزارش مجله سرگرمی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اگر می خواهید از مصرف همان چایی که در آشپزخانه دارید نیز لذت بیشتری ببرید، خواندن راهنمایی های پی آمده را از دست ندهید.

عبارات مهم : نگهداری
– بهتر است از ظرف، کتری یا قوری، و حتی فنجان های چینی جهت دم کردن یا نوشیدن چای استفاده کنید.

– سرامیک لعابدار و ظروف شیشه ای نیز در مراتب بعدی مناسبند ولی تلاش کنید از کتری های آلومینیومی، ظروف مسی یا برنجی استفاده نکنید. این ظروف اگرچه در قدیم استفاده می شده است اند، افزون بر آن که مزه، طعم و حتی عطر چای را عوض می کنند، به باعث ایجاد تصویر العمل شیمیایی جهت حفظ سلامت مناسب نیستند؛ به عنوان مثال تانن محلول در چای با آهن موجود در قوری استیل.

– در صورتی که پیش از ریختن چای در قوری یا کتری آن را کمی زیر شیر آب گرم بگیرید تا جداره و محفظه آن اندکی گرم شود، چای بهتر و سریعتر دم می آید.

– اگر می خواهید از خود یا مهمانانتان بهتر پذیرایی کنید، یادتان باشد آب سرد در سماور بریزید. احتمالا پیش آمده که بر سطح چای درون استکان یا فنجان خود لکه هایی مثل اثرات چربی ببینید. این لکه ها نشان می دهد آب گرم یا حتی داغ در سماور ریخته شده. استفاده از آب گرم جهت سریع جوش آمدن سماور، علاوه بر کم کردن کیفیت و مزه، به شکل و ظاهر چای هم لطمه می زند.

– بهتر است در هر مرتبه دم کردن چای، آب سماور را عوض کنید. آبی که به مدت طولانی یا چند بار جوشیده طعم و خاصیت چای را کم کردن می دهد.

– جهت دم کردن چای سیاه بگذارید آب درون سماور کاملا به جوش آید سپس آن را روی چای ریخته و دقایقی جهت دم کشیدن صبر کنید. برعکس، جهت دم کردن چای سبز، آب به هیچ وجه نباید بجوشد و حرارتی در حد 10 درجه هم جهت آن کافی هست. این آب را روی چای سبز درون فنجان یا قوری بریزید و چند دقیقه در آن را گذاشته، سپس کیسه را خارج کرده یا برگ ها را صاف کنید و نوش جان فرمایید.

– با توجه به نوع چای، وقت دم آمدن آن متفاوت هست.

– چای سبز بین سه تاپنج دقیقه دم می کشد. اگر چای بسته بندی شده است خریده اید در قسمت توضیح مشخصات یا طریقه دم کردن، باید وقت مناسب آن هم ذکر شده است باشد.

– یکی دیگر از عادت های غلط ما در نوشیدن چای همراهی آن با قند یا شکر هست. قند و شکر محلول در چای فواید بافایده آن را از بین می برد و در بعضی موارد مضراتی هم در پی دارد. اگر نمی توانید، کم کم، خودتان را عادت دهید چای را بدون قند بنوشید. بعد از مدتی قند را کاملا کنار خواهید گذاشت و بامزه واقعی چای زیاد کنار خواهید آمد؛ فایده های درمانی، دارویی و حتی اقتصادی بیشتری هم نصیبتان می شود!

– جهت چای سیاه، این وقت در آنها که به «زود دم» معروفند کمتر از پنج تاهفت دقیقه نیست. دم کشیدن بعضی چای های موسوم به «دیر دم» نیز بین ده تا 16 دقیقه به درازا می انجامد. جهت حفظ کیفیت و خاصیت چای بیش از این نباید عمل صاف کردن را به تاخیر انداخت.

– صاف نکردن چای در میان ما ایرانی ها رواج بسیار دارد و از آن دست عادت های غلطی به شمار می رود که شنیدن اصطلاح «جوشیده» و تشخیص معنا و حتی مزه آن جهت نوجوانان و جوانان هم نیازی به توضیح زیاد ندارد.

– ما عادت داریم هزینه و زمانی را صرف کنیم تا چایی مناسب و خوش رنگ وعطری دم کنیم ولی فقط به قدر یکی دو استکان اول، از آن سود واقعی و لذت جانبی می بریم! جهت آن که جلوی ضرر مالی و خالی شدن جیبتان را بگیرید و مزه چای تازه دم را همواره حفظ کرده باشید بلافاصله بعد از دم کشیدن چای، قوری را از بخار سماور، گرم کن برقی یا شعله دور کنید و چای درون آن را در قوری یا کتری دیگری بریزید تا تفاله یا پوره آن جدا شود.

– جهت قوری دوم، روپوش یا پوششی کیسه ای در اندازه و قالب مناسب تهیه کنید تا از سرد شدن سریع چای جلوگیری کند و مدتی زیاد گرما را در خود نگاه دارد. این چای، دیگر جوشیده و بی خاصیت و تا مدتی طولانی تر بدطعم نخواهد شد و هزینه خرید یا وقت و تلاش خود را هم هدر نداده اید .

– یکی دیگر از عادت های غلط ما در نوشیدن چای همراهی آن با قند یا شکر هست. قند و شکر محلول در چای فواید بافایده آن را از بین می برد و در بعضی موارد مضراتی هم در پی دارد. اگر نمی توانید، کم کم، خودتان را عادت دهید چای را بدون قند بنوشید. بعد از مدتی قند را کاملا کنار خواهید گذاشت و بامزه واقعی چای زیاد کنار خواهید آمد؛ فایده های درمانی، دارویی و حتی اقتصادی بیشتری هم نصیبتان می شود!

اصول نگهداری:

– چای خشک را در ظروف دربسته شیشه ای یا چینی نگهداری کنید. به این گونه نه تنها عمر بافایده چای را حفظ کرده اید، عطر آن هم دیرتر می پرد و خواصش ماندگارتر خواهد بود.

– فراموش نکنید گرما، رطوبت و نور دشمن های مهم کیفیت و مانایی چای هست. ظروف و بسته های چای را در یخچال یا فریزر نگهداری نکنید.

– گذاشتن بسته یا ظرف چای در کنار سماور بدترین روش نگهداری آن هست. اگر هیچ چاره ای ندارید به مقدار نیاز جهت دو یا سه روزتان را درون ظرفی بریزید و دور آن را با فویل آلومینیومی بپیچید تا با گرما، نور و رطوبت کمتری در تماس باشد و عطر آن نیز خارج نشود.

– چای هم مثل خیلی مواد خوردنی دیگر تاریخ انقضا دارد. انواع متفاوت آن اگر بدرستی نگهداری شود از 18 ماه تا دو سال با توجه به نوعشان فواید خود را حفظ می کنند. به تاریخ بسته دقت کنید و از انبار کردن بیش از نیاز آن خودداری کنید.

– بوی مواد خوراکی دیگر بخصوص مواد تند براحتی به چای خشک سرایت می کند و عطر آن را عوض کردن می دهد. از قرار دادن چای در کنار این مواد، بخصوص سیر، پیاز، آبلیمو و… خودداری کنید.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: نگهداری | استفاده | دم کردن صحیح چای | نوشیدن چای | چای سبز |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog